Karadeniz’den Dağlara Doğru Uzanan Şehir Trabzon’da Gezilecek Yerler

Başta Uzungöl  olmak üzere yayla turizminin giderek daha fazla rağbet gördüğü Trabzon, eski bir liman şehri ve Doğu Karadeniz bölgesinin en gelişmiş kentidir.

Tarihi, M.Ö 4’üncü yüzyıla kadar uzanan şehir, Roma ve Bizans İmparatorluğu dönemini yaşamış, Fatih Sultan Mehmet’in fethiyle Osmanlı topraklarına dahil olmuştur. Kanuni Sultan Süleyman’ın dünyaya gözlerini açtığı Trabzon, Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyetini kaleme aldığı Atatürk Köşkü’ne de ev sahipliği yapıyor.

1600 yıllık bir tarihe sahip Sümela Manastırı, Karadeniz’in büyüleyici yemyeşil doğası, güzelliği ile kendine hayran bırakan yaylaları ve kent merkezinin tarihi dokusu ile çok zengin bir içerik sunan Trabzon’u keşfetmeye,  Karadeniz mutfağının meşhur lezzetlerini tatmaya hazırsanız Jolly’nin Karadeniz Kültür Turları ile yılın her döneminde unutulmaz bir tatil için, Trabzon’a doğru yola çıkıyoruz…

Kuzeyde Karadeniz, güneyde Doğu Karadeniz Dağları arasına kurulmuş olan Trabzon, denizden dağlara doğru teraslar şeklinde yükselmektedir. Tarih boyunca birçok medeniyete yurt olmuş bu eski liman şehri, oldukça zengin ve köklü bir tarihsel mirasın da sahibidir. Karadeniz bölgesinin ikinci büyük kenti, Türkiye’nin  kalabalık şehirleri arasındadır. Her yıl daha çok yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen Trabzon; doğası, kültürel zenginlikleri, dünyaca ünlü yerel tatları ile turizmin gözde adresleri arasında yerini almıştır.

Trabzon’a Ulaşım

Trabzon Surmene Yolu

Türkiye’nin hemen hemen her  ilinden kalkan uçaklarla Trabzon’a ulaşımın en kolay ve zahmetsiz yolu Trabzon Uluslararası Havalimanina inmek.Karayolunu tercih edenler için otobüsle veya otomobille ulaşım da mümkün. Şehir içi ulaşımını toplu taşıma kullanarak gayet ucuza mal edebilir, bütçeniz uygunsa araba kiralayarak rahatınızı ve zamandan kazanmayı tercih edebilirsiniz. 

Trabzon’da Uygun Tatil ve Tur Fiyatları

Trabzon’u söyle bir turlayacaksanız,  en popüler yerlerini görüp konaklamadan geçecekseniz, zevkinize ve tercihlerinize göre tabi ki değişir ama çok küçük bir bütçe ile gezinizi gerçekleştirebilirsiniz.

En keyiflisi, Jolly’nin Karadeniz Turlarından hoşunuza giden bir tanesini seçip ulaşım, konaklama ve yeme içme dahil, bütçenize uygun tatili satın alabilirsiniz. Görülmesi gereken tarihi yerler, doğal güzellikler, gurme lezzetler, alışveriş ve daha nice detayın önceden düşünülüp sizin için organize edildiği tur planına kendinizi teslim edebilirsiniz.

Trabzon İlçeleri

Eski Trabzon Evleri

2014 yılında Büyükşehir statüsü kazanan Trabzon’a bağlı 18 ilçe var.

AkçaabatBeşikdüzüDernekpazarıKöprübaşı
AraklıÇarşıbaşıDüzköyMaçka
ArsinÇaykaraHayratOf
OrtahisarŞalpazarıSürmeneTonya
VakfıkebirYomra

Trabzon’da Gezilecek Tarihi Mekanlar

İlk yapımı milattan önce olduğu düşülen Trabzon Kalesi, Bizans dönemine ait manastırlar ve dünya kültür mirası koruma listesinde yer alan Sümela Manastırı, Osmanlı’nın şehzadeler şehri dediği Trabzon’da yaptırdığı tarihi camiler, hanlar, hamamlar ve bedesten… Trabzon’un tarihi mekanlarını sizin için sıraladık.

1. Karadağ’ın Sarp Kayalıklarına Oyulmuş Bir Güzellik: Sümela Manastırı

UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’ndeki Sümela Manastırı, Trabzon’a bağlı Maçka ilçesinde yaklaşık 4800 hektarlık bir alana yayılan yemyeşil Altındere Vadisi Milli Parkının içinde yer alıyor. Denizen yüksekliği 1200 metre olan Karadağ’ın dimdik yamacına oyulmuş 1600 yaşındaki Sümela Manastırı’nı gördüğünüzde nefesiniz kesilecek ve hemen herkes gibi “Bunu buraya nasıl yapmışlar?” diye sormaktan kendinizi alamayacaksınız.

Trabzon Sümela Manastırı

Rivayete göre M.S 4’üncü yüzyılda Barnabas ve Sophranios isimli iki rahip aynı gece rüyalarında Meryem Ana ve Hz. İsa’yı manastırın bugünkü yerinde görürler ve Atina’dan yola çıkıp Trabzon’a manastırı inşa etmeye gelirler. Kimi kaynaklara göre 365- 395 yılları arasında yapıldığı düşünülmektedir.

Manastıra çıkılan merdivenlere giden yolun manzarası o kadar güzel ki, buradan ayrılmakta zorlanabilirsiniz. Aceleniz yoksa bırakın yemyeşil dağların heybeti ruhunuzu hipnoz etsin. Nasılsa merdivenlere geldiğinizde de yukarı çıkmak ve bu yolu bitirmek istemeyeceksiniz.

2. Vazelon Manastırı

Trabzon Vazelon Manastırı

Altındere Vadisinin içinde yer alan bir başka tarihi mekan Vazelon Manastırı’nın, Sümela’dan yüzyıl kadar önce 270 yılında kurulduğu tahmin ediliyor. Yahya peygamber için inşa edilen Vazelon, Sümela Manastırı’na göre çok daha mütevazi bir yapıya sahip.

3. Peristera (Kuştul – Hızır İlyas) Manastırı

Peristera (Kuştul – Hızır İlyas) Manastırı

Maçka’ya bağlı Esiroğlu beldesinin Şimşirli köyünde bulunan Peristera Manastırı, üç yüz metre yüksekliğinde bir kayanın tepesine yapılmış. Ormanla kaplı dağların arasındaki manastıra bölge halkı Hızır İlyas Manastırı diyor.

4. Amenapırgiç (Kaymaklı) Manastırı

1424 yılında inşa edilen Ermeni manastırının içinde bir zamanlar bir  süt çeşmesi varmış, bu yüzden Kaymaklı Manastır olarak anılan ve Trabzon kent merkezine yakın Amenapırgiç Manastırının duvarlarında 18.yy’dan kalmak freskler göreceksiniz.

5. Kızlar Manastırı

Kızlar Manastırı

Restorasyonu tamamlanan ve Karadeniz Kültür Envanterine kazandırılan Kızlar Manastırı, yekpare bir kaya içine oyulmuş kilise, manastır ve avludan oluşmaktadır. 1349- 1390 yılları arasında inşa edildiği sanılan manastır, Boztepe’nin kente hakim yamaçlarında iki teras şeklinde  kurulmuştur, manzarası muhtemşir.

6. St. Anna (Küçük Ayvasıl) Kilisesi

Görmeden geçmemeniz gereken yapılardan bir diğeri de üç nefli Bizans bazilikası St. Anna, diğer adıyla Küçük Ayvasıl. Trabzon’daki tarihi kiliseler arasında en iyi durumda olanıdır.

7. Trabzon Kalesi

Trabzon Kalesi

Denizden gelecek tehlikelere karşı şehri korumak amacıyla yapılan Trabzon Kalesi, Bizans dönemine ait eski temeller üzerine kurulmuş.  Yukarı Hisar, Orta Hisar ve Aşağı Hisar şeklinde üç bölümden oluşuyor. Trabzon’un önemli tarihi zenginliklerinden biri olan kalenin M.Ö dördüncü yüzyıla kadar uzanan bir geçmişi olduğu söyleniyor.

8. Bedesten Çarşısı

Trabzon Bedesten Çarşısı

Tarihi Osmanlı yapısı Bedesten yani kapalı çarşı, Yavuz Sultan Selim’in annesi Gülbahar Hatun tarafından yaptırılmış. Zamanında kıymetli eşyaların satıldığı, Osmanlı alışveriş kültürünün yaşayan örneklerinden olan Bedesteni gezerken şehrin tarihini, özellikle Osmanlı’dan kalan ruhu hissedeceksiniz.  

Trabzon Bedesten Çarşısı

Trabzon işi altın ve gümüş takıların, rengarenk kumaşların, yerel kıyafetlerin, bakır bakraçların satıldığı dükkanların bulunduğu Bedesten’de Trabzon’un eşsiz lezzetlerini tadabileceğiniz lokantalar da mevcut. Meşhur Tereyağlı Pilav’ın tam yerindesiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.