213 07 57

Antakya Gurme Turu (2 gece 3 gün)

Antakya Gurme Turu

600 TL

ANTAKYA GURME TURU
 
1.GÜN ANTAKYA
Hatay Havalimanından karşılama Karaksı köyüna hareket burada yöresel kahvaltılıklardan oluşan kahvaltının alınması ve Kahvaltı sonrası Antakya Dünyanın en büyük mozaik müzesi. Antakya mozaik müzsini geziyoruz. Daha sonra Dünyanın ilk mağara kilisesi olarak bilinen St.Pier Kilisesini geziyoruz. Tarihi Uzun çarşıya giriyoruz. Burada Kurşunlu Hana  giriyoruz. Tepsi ve Kağıt Kababı Yemek çıkışında uzun çarşıyı gezmeye devam ediyoruz. Öncelikle Peynircilerden sabah tadına baktığımız kahvaltılıklardan alma imkanı buluyoruz. Ardından baharatçılar çarşısına giriyor ve buradan Antakya’ya özgü birçok baharatı alma şansı buluyoruz. Sonraki durağımız Kuyumcular çarşısı. Burada Antakyaya özgü altın ve gümüş çeşitlerini bulabilirsiniz. Daha sonra Ayakabıcılar çarşısını gezerek geçip Çınar Altına gidiyoruz. Burada ünü Dünyaya yayılmış Kömürde Antakya Künefesinin tadına bakabilirsiniz. Künefenin ardından kahve ve çaylarımızı içiyor ve tekrar yürüyüşümüze devam ediyoruz. Uzun çarşının içerisinden Antakya’ya özgü el işi ve ahşap ürünlerden alma imkanı buluyoruz. Son olarak el yapımı ipek şalların bulunduğu satış mağazasına uğruyor ve Ardından Katolik kilisesi, Havra ve Anadolunun ilk camisi olan Habibi Neccar camiini ziyaret ederek otelimize geçiyoruz. Serbest zaman  Akşam yemeği için Anadolu Restauranta gidiyoruz. Konaklama otelimizde.
 
2.GÜN
Kahvaltı sonrasında Samandağı’na doğru yola çıkıyoruz. İlk olarak Musa ağacının bulunduğu Hıdırbey köyüne gidiyoruz. Köy meydanında bulunan kahvede çay veya kahvemizi içiyor tandırda katıklı ekmeğin tadına bakıyoruz. Daha sonra köylülerin elleriyle yaptıkları nar ekşisi ,zeytinyağı biber salçası zeytin alma şansı buluyoruz eğer mevsimi ise portakal ağaçlarından ellerimizle portakal ve mandalina toplayıp yiyoruz.Sonrasında Yoğunoluk köyüne geçiyoruz burada bulunan üstkatına cami yapılan kilise Selçuklu yapımı çeşme ve rahibe okulunu geziyoruz. Daha sonra Türkiye’nin tek ermeni köyü ve Antakya da ilk organik tarımın yapıldığı yer olan Vakıflı köyüne geçiyoruz. Köy meydanında bulunan kiliseyi ziyaret ederek kilisenin bahçesinde bulunan satış yerinden çeşitli meyve ve çiçeklerden yapılmış Likörlerin tadına bakıyor ve satın alma imkanı bulabilirsiniz. Daha sonra Dor mabedinden Çevlik plajını fotoğraflama imkanı ve sizlere ikram edilen el yapımı şarap veya meyve sularınızı içiyorsunuz. Titus Tünellerinde yürüş yaparak öğlen yemeğine hazırlanıyoruz. Öğle yemeğinde deniz ürünleri ve Çevlik mezelerinin tadına bakıyoruz.Ardından Titus Tüneline gidiyoruz Titus tünelini yürüyerek geziyoruz. Bu gezi yaklaşık 2 saat sürmektedir. Otelimize dönüş ve serbest zaman. Akşam yemeği için Boğaziçi restauranta gidiyoruz. Müzikli akşam yemeğimizin ardından Konaklama otelimizde
3.GÜN /ŞENKÖY
3.GÜN /ŞENKÖY
Sabah uyanıp İlk olarak Antakya Kalesine çıkıyor ve buradan Antakya’yı fotoğraflıyoruz.Daha sonra Harbiye şelaleleri geziyoruz. Daha sonra  Şenköy’e gidiyoruz. Antakya’nın en eski köylerinden biri olan Şenköy de  Köyün taş evlerle kaplı sokaklarında dolaşıyoruz. Bu gezimiz sırasında 16.Yüzyılda yapılmış Şeyh Ahmed Kuseyri Camisi ve Camii içerisinde bulunan Türbesini Atatürk Adana’ya geldiğinde, Atatürk' ün huzuruna çıkıp ona siyah gül hediye eden buna karşılık, Atatürk’ün de "kırk asırlık Türk yurdu düşman elinde kalamaz." Dediği Ayşe Fitnat Hanımın mezarını dolaşıyor son olarak Köy meydanında bulunan kahvede bir bardak taze yoğurdumuzu içip Antakya’da son bir alışveriş molası verip Kuzeytepede son yemeğimizi yiyor  . Havalimanına transfer Turumuzun sonu. 

DAHİL OLAN HİZMETLER
  • 2 Gece Otelde Konaklama
  • 3 Kahvaltı
  • 2 Akşam yemeği
  • 3 Öğle yemeği
  • Müze Giriş ücretleri
  • Rehberlik
  • Ulaşım
DAHİL OLMAYAN HİZMETLER
  • Özel HarcamalarREZERVASYON

FotoğraflarVideolar

İlk yorumu siz yapın...

BİZİ TAKİP EDİN